Historie nástěnných hodin

V málokteré domácnosti dnes nenajdete alespoň jedny nástěnné hodiny. Často visí na stěně v obývacím pokoji či kuchyni, stále více populární jsou i dětské nástěnné hodiny, zkrášlující nejeden dětský pokojík. Přesto, že dnes najdeme hodiny i na různých spotřebičích, jako jsou mikrovlnné trouby či lednice, mají nástěnné hodiny stále svoje uplatnění. Vedle měření času totiž plní i funkci vhodného designového doplňku interiéru.

Dlouhá cesta k dnešním nástěnným hodinám

Někdo by si možná mohl myslet, že se dnešní nástěnné hodiny prostě jen začaly vyrábět jako reakce na poptávku lidí, kteří je chtěli mít v teple domova jako náhradu za klasické hodinky. Cesta ke dnešním nástěnným hodinám však byla poměrně trnitá a zdlouhavá. Řada pokusů a omylů předcházela dnešnímu modernímu, designovému a funkčnímu řešení nástěnných hodin.

Řada lidí si také může myslet, že předchůdcem nástěnných hodin byly hodiny sluneční, které jsou jim dosti podobné, jak svým vzhledem, tak také konceptem. Sluneční hodiny však patří do trochu jiné kategorie a v historii měly vždy své vlastní uplatnění, ostatně i dnes je jejich přítomnost na stěnách budov zajímavým zpestřením.

Předchůdce nástěnných hodin

Klasické hodinky však s nástěnnými hodinami již mají něco společného. Jejich koncept se stal v určitém smyslu inspirací pro návrh prvních nástěnných hodin.

Skutečným předchůdcem nástěnných hodin jsou však klasické, velké, podlahové hodiny. Jedná se o starožitné hodiny, které jsou známé rovněž pod názvy závažovky, pendlovky, podlahovky, židovky či kukačky. V minulosti byly velmi oblíbené, nicméně jejich velké rozměry začaly mnoha lidem vadit, a právě pro tyto nespokojence navrhl v roce 1700 výrobce Isaac Blaisdell zmenšenou verzi kyvadlových hodin, která dala základ vzniku nástěnných hodin tak jak je známe dnes.

velké starožitné hodiny

velké starožitné hodiny

Nástěnné hodiny Banjo

První verze nástěnných hodin byla později, v roce 1802, vylepšena bratry  Simonem a Aaronem Willardovými, kteří navrhli svoje řešení v podobě takzvaných Banjo hodin, tedy nástěnných hodin ve tvaru hudebního nástroje banjo. Tyto hodiny si ve své době získaly velkou popularitu. Hodiny byly krásné, zdobené různými okrasnými motivy a řezbami ptáků.

Dnes se však tyto hodiny dají koupit snad jen ve starožitnictví či v inzerátech, kde je lidé prodávají už jen jako zbytky pozůstalosti svých prarodičů.

hodiny Banjo

hodiny Banjo

Dnešní nástěnné hodiny

Neustálý vývoj a hlad po modernizaci se významně dotkl i dnešní podoby nástěnných hodin. Výrobci renomovaných značek se předhánějí v nabídce mnoha různých tvarů, velikostí, designů a konceptů nástěnných hodin, ty tak již dávno nejsou určeny jen k měření času. Například sortiment nástěnných hodin Karlsson je doslova přehlídkou nápadů a rozmanitého designu nástěnných hodin. Stejně tak hodiny Nextime nezůstávají v tomto ohledu pozadu. Pokud bychom chtěli hledat precizní a dokonalé technické provedení nástěnných hodin, pak bychom mohli zabrousit do nabídky hodin Nomon ze Španělska. Ty jsou považovány za jedny z technicky nejvyspělejších.

Nástěnné hodiny Karlsson Backwards

Nástěnné hodiny Karlsson Backwards

Nástěnné hodiny Nomon OJ stříbrné 80cm

Nástěnné hodiny Nomon OJ stříbrné 80cm

Nástěnné hodiny NeXtime Company Black Stripe

Nástěnné hodiny NeXtime Company Black Stripe

Článek "Historie nástěnných hodin" byl naposledy upraven 24.05.2014 uživatelem admin.

Přidejte komentář

  • (nebude publikován)

XHTML: Můžete použít tyto tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>